Cenová mapa kanceláří v červenci 2012

Cenová mapa kanceláří v červenci 2012

Na konci července jsme provedli průzkum, jehož předmětem byla podrobná analýza inzerátů komerčních nemovitostí. Zaměřili jsme se na kancelářské prostory v celé České republice. Jaké byly výsledky? Jaké jsou rozdíly mezi nabídkovými cenami v Praze a ostatních regionech?

Nabídka pronájmu kancelářských prostor je v tuzemsku široká, ale…

Na úvod můžeme sdělit, že nabídka je co do kvantity v tuzemsku opravdu široká. V každém regionu jsou v nabídce k pronájmu minimálně desítky (Karlovarský kraj) , stovky (Moravskoslezský kraj) až tisíce (Praha) kanceláří. Cenová mapa byla zpracován z více než 14 000 inzerátů nabízejících kancelářské prostory k pronájmu. V následujících odstavcích vás seznámíme s jejími výsledky.

Rozdílná situace je co do kvality. Moderní, nové nebo rekonstruované kancelářské komplexy splňující nároky i těch nejnáročnějších pronajímatelů jsou mimo Prahu k dispozici pouze ve vybraných krajských městech. Především v Brně, Ostravě a Plzni. V menších krajských městech je nabídka moderních kancelářských budov buď velmi skromná (Liberec) nebo téměř chybí a její budování se spíše plánuje (například projekt Šantovka v Olomouci). V menších městech jsou k nalezení jednotky moderních a rekonstruovaných kanceláří. Obecně lze říci, že čím menší město, tím větší jsou rozdíly mezi kvalitou nabízených prostor v centrech a na okrajích. V některých lokalitách jsou v nabídce i nebytové prostory, které spíše připomínají bývalé státní statky z předlistopadové éry – pochopitelně bez zjevné snahy s kvalitou a úrovní něco udělat.

Inzeráty v rukou realitních kanceláří

Velkým překvapením pro nás byl fakt, že několik stovek inzerátů je zadáno chybně. Za chybně zadaný inzerát v tomto případě považujeme ten, který má řadu gramatických chyb, nedostatečný a zavádějící popiseku, špatný odkaz na stránky realitní kanceláře a hlavně očividně chybný export. Je zarážející, že realitní kanceláře a realitní makléři nevěnují zvýšenou pozornost těmto chybám. Pro klienty jsou takové inzeráty často jasný signálem – hledat jinde. Tímto jsme se zároveň ujistili, že uvedením vlastního řešení pro malé a střední realitní kancelář jsme udělali správný krok.

 

Chcete mít spolehlivé, moderní a pěkné webové stránky s jednoduchou obsluhou a spolehlivým exportem inzerátů? Navštivte ukázku našeho produktu a neváhejte nás kontaktovat.

Cenová mapa – aneb cena až na prvním místě

Nejširší nabídka je již tradičně v hlavním městě. V Praze a jejím blízkém okolí bylo v červenci možné vybírat z více než 5 500 inzerátů. Nejdražší kategorií byly byty do velikosti 25 m2, u kterých se průměrná cena pohybuje v rozmezí 250 – 400 Kč podle kvality a lokality. Výjimkou nejsou ani kanceláře dražší. Platíte-li za pronajímané kanceláře v Praze okolo 250 Kč za m2, vězte, že Vaše náklady za pronájem se pohybují na průměrné červencové úrovni. Volné jsou v Praze především větší kancelářské prostory (více než 100 m2).

V Jihomoravském kraji se situace velmi liší podle toho, zkoumáme-li inzeráty v Brně (tvoří asi 75 % všech inzerátů kancelářských prostor v kraji) nebo v ostatních městech. Jak již bylo uvedeno, nabídka v Brně je co do kvality i kvantity dostačující. Stejně jako v Praze jsou i v Brně nejvyšší nabídkové ceny kanceláří do velikosti 25 m2. Nabídková cena se pohybuje mezi 180 – 250 Kč za m2. Situace mimo Brno je v Jihomoravském kraji odlišná. Nejlepší kancelářské plochy do velikosti 25 m2 jsou nabízeny za cenu okolo 150 Kč. Bez nájemníků jsou stejně jako v Praze především velké kancelářské komplexy.

Průměrné nabídkové ceny za pronájem kanceláří v jednotlivých krajích jsou zobrazeny na následujícím grafu. V případě zájmu o podrobnější informace ze zpracovaných cenových map nás nevahájete kontaktovat!

 

Cenová mapa kancelářských prostor v tuzemsku za červenec 2012

Průměrná nabídková cena kancelářských prostor v ČR za července 2012 (v Kč za m2)

zdroj: vlastní průzkum na realitních inzertních serverech  k 30.7.2012

Publikováno dne: 10. 8. 2012 v kategorii Názory a komentáře

Líbí se Vám obsah této stránky? Podělte se o ni s přáteli.Mohlo by Vás zajímat

Budoucnost ekonomiky stojí na malých a středních firmách

Bylo prokázáno, že malé a střední firmy jsou ve své činnosti efektivnější než firmy velké, skrývají obrovský inovační potenciál a mohou těžit z mnoha dalších předností

Nejčastější chyby v obchodním jednání a komunikaci

Jednání se zákazníkem nebo obchodním partnerem je mnohými podnikateli a zaměstnanci často podceňováno. Pozornost je mnohdy věnována všemu, jenom ne vystupování a chování. Na čem může jednání ztroskotat?

Malým a středním podnikům schází růstové cíle

Rychlomer

Dlouhodobý úspěch firmy závisí na schopnosti dlouhodobého udržitelného růstu. V současnosti však u malých a středních firem převažují udržovací cíle a růst firmy je utlačen do pozadí.

Contrust Group s.r.o.

© Contrust Group s.r.o.

IČ: 293 89 526 (vedená u rejstříkového soudu v Ostravě, spisová značka: C 45593)

Vedení společnosti

Ing. Marek Habrnal

Mobil: +420 775 583 783

marek.habrnal@contrust.cz