Důvěra v domácí ekonomiku se zvyšuje

Důvěra v domácí ekonomiku se zvyšuje

Přes mírný pokles spotřebitelské nálady se v únoru celková důvěra v domácí ekonomiku zvýšila zásluhou rostoucí důvěry podnikatelů. Uvedl to Český statistický úřad. Dobrá nálada vládne mezi podnikateli průmyslu a službách, naopak mírný propad důvěry byl zaregistrován u obchodníků. U stavbařů indikátor důvěry stagnoval.

Zvrátí podnikatelé dlouhodobý propad ekonomického sentimentu?

Očekávání se mírně zlepšila především v průmyslu, avšak stále je sentiment továrníků horší v meziročním srovnání. Ve stavebnictví se očekává mírný nárůst stavební činnosti ve srovnání s lednovým průzkumem, ovšem při meziročním srovnání se na negativním výhledu nic nezměnilo. Očekává se další pokles počtu zaměstnanců ve stavebnictví. Ve vybraných službách se celková důvěra mírně zvýšila, očekávání vývoje ekonomiky pro následující tři až měsíců jsou vyšší než v lednu. Při pohledu na graf níže si lze klást otázku, jestli konečně došlo ke zvratu negativního vývoje posledních měsíců a čeká nás světlejší budoucnost.

Mírný optimizmus ospravedlňuje i poslední makroekonomická predikce Ministerstva Financí za leden 2012, dle které čeká českou ekonomiku mírný růst v dalších čtvrtletích.

Očekávaný vývoj HDP ve stálých cenách, % 1Q 2012 2Q 2012 3Q 2012 4Q 2012
Predikce vývoje české ekonomiky mezičtvrtletní změna -0,2 0,1 0,2 0,3
meziroční změna 0,2 0,1 0,4 0,4

Negativní vyhlídky mají naopak obchodníci, kteří svůj výhled na následující měsíce korigovali směrem dolů. To do jisté míry také souvisí se zhoršením indikátoru spotřebitelské důvěry. Spotřebitelé zvýšili své obavy ohledně vývoje celkové ekonomické i své finanční situace pro následujících 12 měsíců. Jejich obavy se mohou promítnout do spotřebního chování a tím zhoršit výsledky obchodníků a posléze také jejich dodavatelů.

Vývoj ekonomického sentimentu v ČR za únor 2012

Zdroje:

  • Český statistický úřad, http://www.czso.cz/csu/csu.nsf/informace/ckpr022412.doc
  • Ministerstvo financí, http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xsl/makro_pre.html

Publikováno dne: 6. 3. 2012 v kategorii Bleskovky

Líbí se Vám obsah této stránky? Podělte se o ni s přáteli.Mohlo by Vás zajímat

Stavebnictví klesá již 4 roky v kuse

Stavebnictví

V letošním roce by stavební trh měl poklesnout o 9,2 %. V roce 2013 vedení stavebních firem očekává pokles poloviční.

Rok 2014 přinese citelné zdražení komodit

Dle informací Hospodářských novin z 1. Února 2012 přinese rok 2014 výrazné zdražení komodit, především uhlí a topných olejů. Ministerstvo financí totiž připravuje "uhlíkovou" daň. Pokud bude schválena, hrozí až poloviční nárůst ceny uhlí.

Míra nezaměstnanosti vzrostla

Míra nezaměstnanosti ke konci ledna opět vzrostla a celorepublikový průměr dosáhl 9,1 %. Meziměsíční nárůst tak dosáhl 0,5 p.b., nicméně meziročně míra nezaměstnanosti klesla o 0,6 p.b.

Contrust Group s.r.o.

© Contrust Group s.r.o.

IČ: 293 89 526 (vedená u rejstříkového soudu v Ostravě, spisová značka: C 45593)

Vedení společnosti

Ing. Marek Habrnal

Mobil: +420 775 583 783

marek.habrnal@contrust.cz