Stavebnictví klesá již 4 roky v kuse

Stavebnictví klesá již 4 roky v kuse

13. ledna 2012 zveřejnila společnost CEEC Research kvartální analýzu českého stavebnictví. Předmětem analýzy bylo oslovení 100 stavebních firem s otázkami na názory na budoucí výhled, vývoj tržeb či vytíženost kapacit.

Výsledky studie nejsou pro podnikatele nijak pozitivní. Podle naprosté většiny ředitelů dojde v letošním roce k dalšímu poklesu v oboru. Majitelé stavebních firem navíc očekávají ještě hlubší propad než v minulém roce. Rok 2013 nebude o mnoho lepší.

75 % stavebních společností očekává pokles tržeb.

Méně než 1/3 ředitelů důvěřuje svým společnostem.

Velké společnosti považují za nejefektivnější způsob výběru dodavatelů výběrová řízení,malé a střední společnosti spoléhají na
dlouhodobé kontakty. Klíčovým kritériem při výběru je cena a zkušenosti nabízené dodavatelem, shodují se všichni. Při vyjednávání podmínek jsou úspěšnější velké stavební společnosti.

Zajímavé jsou názory na internetové aukce pro výběr dodavatelů. Ředitelé firem jsou rozděleny na dva tábory. Jedna skupina považuje internetové aukce za velmi přínosné a druhá aukce při výběru dodavatelů striktně odmítá.

Zdroj: CEEC Research, Kvartální analýza českého stavebnictví 01/2012

Komentář:

Ubývá velkých zakázek, které jsou v současné době tlumeny vládní politikou založenou na menších investičních výdajích. Výstavba objektů pro bydlení má již pravděpodobně to nejlepší za sebou. Přívětivé klima stavebního boomu ze začátku minulého století bylo přerušeno hospodářskou krizí, která zanechala mnoho prázdných a nedokončených developerských projektů. Postupně dochází k samovyčištění trhu a dlouhodobě přežijí jen ti nejsilnější. Domníváme se, že toto období s sebou přináší důraznou potřebu pro optimalizaci procesůredukci nákladů a především pro transparentní a nákladově přijatelný způsob výběru dodavatelů a subdodavatelů a nákupu stavebního materiálu prostřednictvím elektronických výběrových řízení a aukcí.

Publikováno dne: 16. 2. 2012 v kategorii Bleskovky

Líbí se Vám obsah této stránky? Podělte se o ni s přáteli.Mohlo by Vás zajímat

Žebříček hodnocení hotelů za 100 milionů

Hotel

Ministersvo pro místní rozvoj připravuje projekt, jehož plánovaným cílem je pozvednout cestovní ruch v České republice prostřednictvím hodnocení hotelových zařízení specializovanými kotrolory.

Rok 2014 přinese citelné zdražení komodit

Dle informací Hospodářských novin z 1. Února 2012 přinese rok 2014 výrazné zdražení komodit, především uhlí a topných olejů. Ministerstvo financí totiž připravuje "uhlíkovou" daň. Pokud bude schválena, hrozí až poloviční nárůst ceny uhlí.

Míra nezaměstnanosti vzrostla

Míra nezaměstnanosti ke konci ledna opět vzrostla a celorepublikový průměr dosáhl 9,1 %. Meziměsíční nárůst tak dosáhl 0,5 p.b., nicméně meziročně míra nezaměstnanosti klesla o 0,6 p.b.

Contrust Group s.r.o.

© Contrust Group s.r.o.

IČ: 293 89 526 (vedená u rejstříkového soudu v Ostravě, spisová značka: C 45593)

Vedení společnosti

Ing. Marek Habrnal

Mobil: +420 775 583 783

marek.habrnal@contrust.cz